دوره 26، شماره 2 - ( تابستان - در حال انتشار 1399 )                   جلد 26 شماره 2 صفحات 8-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezvanifar F, Shariat S V, Amini H, Rasoulian M, Shalbafan M. A Scoping Review of Questionnaires on Stigma of Mental Illness in Persian. IJPCP. 2020; 26 (2) :8-8
URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3087-fa.html
رضوانی فر فرحناز، شریعت سید وحید، امینی همایون، رسولیان مریم، شالبافان محمدرضا. پرسشنامه های انگ ناشی از بیماری های روان پزشکی در زبان فارسی: مطالعه ای بر اساس یک مرور مفهومی. مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران. 1399; 26 (2) :8-8

URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3087-fa.html


1- دستیار روانپزشکی، مرکز تحقیقات بهداشت روان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- دانشیار روانپزشکی، مرکز تحقیقات بهداشت روان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
3- استاد گروه روانپزشکی، بیمارستان روزبه، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
4- دستیار روانپزشکی، مرکز تحقیقات بهداشت روان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، shalbafan.mr@iums.ac.ir
چکیده:   (320 مشاهده)
زمینه و هدف: جهت برنامه ریزی متناسب با نیاز های بیماران روانپزشکی این نیاز وجود دارد که ابعاد مختلف پدیده انگ اجتماعی در ایران در گروه های هدف مورد بررسی قرار گیرد. از آن جا که دسترسی به پرسشنامه های سنجش انگ به زبان فارسی در حال حاضر محدود است، ما در این مطالعه بر آن شدیم پرسشنامه های طراحی یا ترجمه شده به زبان فارسی جهت سنجش انگ را مورد بررسی قرار دهیم.
روش بررسی: به منظور یافتن مطالعات و منابع مرتبط با انگ اجتماعی در نظام سلامت، پس از مرور گسترده منابع، مقالات و پایان نامه های مرتبط با مفهوم وارد مطالعه شدند و براساس آن اطلاعات و ساختار پرسشنامه های فارسی مورد استفاده در مقالات استخراج شد و طی تماس و ارسال نامه الکترونیک به نویسندگان مقالات مورد نظر، اطلاعات تکمیلی و متن کامل پرسشنامه ها جمع آوری شد.
یافته ها: بر اساس یافته های مطالعه حاضر، تعداد 21 پرسشنامه برای سنجش انگ به زبان فارسی مورد استفاده قرار گرفته اند که امکان دسترسی و تحلیل متن کامل تعداد 19 پرسشنامه فراهم شد. بیشتر پرسشنامه های در دسترس به زبان فارسی برای سنجش انگ اجتماعی، ترجمه پرسشنامه هایی به زبان دیگر هستند و تنها چهار پرسشنامه توسط محققین فارسی زبان به وجود آمده و اعتباریابی شده اند.
نتیجه: برخلاف آن چه که در سایر زبان ها و مطالعات کشورهای مختلف یافت شد و بیشتر پرسشنامه های انگ اجتماعی برای ارزیابی این پدیده در جمعیت عمومی و سپس بیماران به وجود آمده و به کار برده می شوند، در ایران و به زبان فارسی عمده پرسشنامه ها جهت استفاده در ارایه دهندگان خدمت و دانشجویان و سپس مراقبت کنندگان یا خانواده های بیماران تهیه و مورد استفاده قرار گرفته است و پرسشنامه های سنجش انگ اجتماعی در جمعیت عمومی و بیماران محدود است. همچنین پرسشنامه ای برای سنجش انگ در کودکان و نوجوانان به زبان فارسی یافت نشد.
     
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1398/6/18 | پذیرش: 1398/11/23 | انتشار: 1399/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb