دوره 29، شماره 2 - ( تابستان 1402 )                   جلد 29 شماره 2 صفحات 249-236 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه آموزشی روانشناسی بالینی، دانشکده علوم رفتاری، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
2- گروه آموزشی روانشناسی بالینی، دانشکده علوم رفتاری، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ، Poursharifih@gmail.com
چکیده:   (784 مشاهده)
اهداف مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی از نوع روان سنجی است که با هدف بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی نسخه فارسی مقیاس انواع پورنوگرافی در میان جمعیت عمومی انجام شد. 
مواد و روش ها مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی است. از میان جمعیت عمومی 500 نفر (318 نفر مرد و 182 نفر زن با میانگین سنی 5/07±‌23/55 سال) به‌صورت دردسترس و در فضای مجازی انتخاب شدند و به مقیاس‌های انواع پورنوگرافی و مصرف مشکل‌ساز پورنوگرافی پاسخ دادند. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بااستفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 23 و لیزرل نسخه 8/8 از طریق روش لاوشه، تحلیل عاملی تأییدی و اکتشافی، ضریب همبستگی پیرسون، آلفای کرونباخ و امگا انجام شد. 
یافته ها یافته‌های این مطالعه نشان داد این ابزار روایی محتوایی مطلوبی دارد. مدل اولیه سه‌عاملی ابزار از طریق تحلیل عاملی تأییدی تأیید نشد. به‌جای آن، تحلیل عاملی اکتشافی به ارائه مدل بازنگری‌شده‌ای با 7 عامل منجر شد. آلفای کرونباخ و امگا این مقیاس به ترتیب 0/87 و 0/86 به دست آمد. بررسی روایی هم زمان این مقیاس نیز از طریق همبستگی با مقیاس مصرف مشکل‌ساز پورنوگرافی نشان داد این مقیاس با اکثر خرده‌مقیاس‌های مصرف مشکل‌ساز پورنوگرافی همبستگی مثبت دارد. 
نتیجه گیری براساس نتایج این مطالعه، می‌توان نتیجه گرفت که نسخه فارسی مقیاس انواع پورنوگرافی برای سنجش انواع پورنوگرافی در نمونه ایرانی از پایایی و روایی کافی برخوردار است و ابزار مناسبی برای استفاده در پژوهش‌های مرتبط با پورنوگرافی است.
متن کامل [PDF 5355 kb]   (108 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (32 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1402/3/15 | پذیرش: 1402/4/7 | انتشار: 1402/4/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.