دوره 28، شماره 4 - ( زمستان- در حال انتشار 1401 )                   جلد 28 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vali Mohammadi M, ShoaaKazemi M, Shokri O, Ahmadi Tahor Soltani M. Psychometric Properties for Persian Version of the Ottawa Self-Injury Inventory-Functions among Adolescents. IJPCP 2023; 28 (4)
URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3826-fa.html
ولی محمدی مریم، شعاع‌کاظمی مهرانگیز، شکری امید، احمدی طهور سلطانی محسن. ویژگی‌های روان‌سنجی نسخه فارسی سیاهه خودآسیبی اُتاواـ کارکردها برای نوجوانان. مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران. 1401; 28 (4)

URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3826-fa.html


1- دانشگاه آزاد، واحد تهران شمال، تهران، ایران.
2- گروه آموزشی مطالعات زنان و خانواده، دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد، دانشگاه الزهرا (س) تهران. ایران. ، m.shkazemi@alzahra.ac.ir
3- گروه روانشناسی کاربردی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.
4- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، تهران، ایران.
چکیده:   (110 مشاهده)
هدف: خودآسیب‌زنی غیرمنتهی به خودکشی، در بین نوجوانان و بزرگسالان جوان، یک موضوعِ نگرانی اساسی، تلقی می‌شود. سیاهه خودآسیب‌زنی اُتاوا، ابزاری خودگزارشی است که از طریق اندازه‌گیری همزمان کارکردها و ویژگی‌های اعتیادی رفتارهای خودآسیبی، سنجش جامعی از رفتار خودآسیب‌زنی غیرمنتهی به خودکشی، فراهم می‌آورد. بنابراین، این پژوهش با هدف تحلیل روان‌سنجی سیاهه خودآسیب‌زنی اُتاوا ـ کارکردها برای نوجوانان انجام شد.
روش‌: در این پژوهش همبستگی، از جامعه آماری دانش‌آموزان تیزهوش دختر و پسر مقاطع متوسطه اول و دوم شهر ساوه، 350 نوجوان با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و به سیاهه خودآسیب‌زنی اُتاوا ـ کارکردها، نسخه کوتاه سیاهه غربالگری خودآسیب‌زنی برای نوجوانان، مقیاس افسردگی، اضطراب و تنیدگی و پرسشنامه سرمایه روان‌شناختی پاسخ دادند. در این پژوهش، از بسته‌های آماری SPSS-18 و AMOS-20 برای تحلیل داده‌ها با روش آماری تحلیل عاملی تاییدی استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل عاملی تاییدی همسو با نتایج مطالعات دیگر از ساختار عاملی مشتمل بر چهار عامل حمایت کرد. در این مدل، عامل‌ها با یکدیگر همبستگی معناداری داشتند (0/55 تا 0/75=r). نتایج تحلیل عاملی تاییدی، ساختار عاملی ویژگی‌های اعتیادی رفتارهای خودآسیب‌زنی را نیز تایید کرد. همه مادّه‌ها، وزن‌های عاملی معناداری داشتند (0/42 تا 0/83). آلفای کرانباخ برای عامل‌های نظم‌بخشی عاطفی درونی، اثرگذاری اجتماعی، نظم‌بخشی عاطفی بیرونی و هیجان‌خواهی در مقیاس کارکردهای رفتار خودآسیب‌زنی به ترتیب برابر با 0/86، 0/87، 0/64 و 0/72 و برای و مقیاس ویژگی‌های اعتیادی برابر با 0/87 بود. روایی همگرایِ مقیاس‌های کارکردها و ویژگی‌های اعتیادی رفتار خودآسیبی از طرق رابطه با نمرات در مقیاس‌های اضطراب، افسردگی، استرس و رفتارهای خودآسیبی تعمدی، و همچنین، عامل‌های سرمایه روان‌شناختی به دست آمد.
نتیجه‌گیری: تحلیل روان‌سنجی مقیاس‌های کارکردها و ویژگی‌های اعتیادی رفتار خودآسیبی نشان داد که سیاهه خودآسیب‌زنی اُتاوا ـ کارکردها، ابزار سنجشی روا و پایا برای موقعیت‌های پژوهشی و بالینی، محسوب می‌شود. 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1401/10/4 | پذیرش: 1402/1/22 | انتشار: 1401/12/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb