دوره 27، شماره 3 - ( پاییز (پیش از انتشار) 1400 )                   جلد 27 شماره 3 صفحات 8-8 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akrami L, Malekpour M, Abedi A. Evaluation of Psychometric Indicators Persian Version of Behavior Assessment System for Children (BASC-3) in Girls And Boys with Mild Intellectually Disabled and Normal Intelligence (PRS-A & TRS-A) Form. IJPCP. 2021; 27 (3) :8-8
URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3258-fa.html
اکرمی لیلا، ملک پور مختار، عابدی احمد. بررسی شاخص های روان سنجی نسخه فارسی سیستم ارزیابی رفتار کودکان (BASC-3) در دختران و پسران کم توان ذهنی خفیف و با بهره هوش نرمال (فرم والدین و فرم معلمان). مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران. 1400; 27 (3) :8-8

URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3258-fa.html


1- دکتری روان شناسی و آموزش کودکان با نیازهای خاص، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی، دانشگاه اصفهان، ایران ، lakrami@yahoo.com
2- استاد روان شناسی و آموزش کودکان با نیازهای خاص، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی، دانشگاه اصفهان، ایران
3- دانشیار روان شناسی و آموزش کودکان با نیازهای خاص، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی، دانشگاه اصفهان، ایران
چکیده:   (679 مشاهده)
اهداف: هدف از پژوهش حاضر بررسی شاخص هایی روان سنجی نسخه فارسی سیستم ارزیابی رفتار کودکان BASC-3))، ویرایش سوم، در دختران و پسران کم توان ذهنی خفیف و با بهره هوش نرمال در شهر یزد بود.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع مطالعات مقطعی بود. این پژوهش بر روی دختران و پسران کم توان ذهنی خفیف و با بهره هوش نرمال در سال 96-1395 اجرا شد. نمونه پژوهش شامل 438 نفر دانش آموز بودند که به شیوه نمونه گیری خوشه ای انتخاب شدند. ابزار جمع آوری داده ها، پرسشنامه سیستم ارزیابی رفتار کودکان-ویرایش سوم (فرم والدین و معلمان) بود. تجزیه و تحلیل داده با نرم افزار SPSS نسخه 24 و با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی انجام شد.
یافته ها:  نتایج بدست آمده با استفاده از تحلیل عاملی، ضریب همبستگی خرده مقیاس ها با نمره کل، روش آزمون-بازآزمون و آلفای کرونباخ نشان دهنده این بود که سیستم ارزیابی رفتار کودکان از روایی و پایایی مناسب برخوردار است و فرم والدین و معلمان برای هر دو گروه افراد کم توان ذهنی خفیف و با بهره هوش نرمال قابل استفاده می باشد.  
نتیجه گیری: به طور کلی، با توجه به نتایج بدست آمده در مطالعه حاضر می توان گفت که پرسشنامه سیستم ارزیابی رفتار کودکان-ویرایش سوم (فرم والدین و معلمان) از ویژگی های روان سنجی مناسب برخوردار است و با اطمینان می توان از آن ها در جهت ارزیابی مشکلات رفتاری و انطباقی نوجوانان و جوانان کم توان ذهنی خفیف و با بهره هوش نرمال در ایران استفاده کرد.
متن کامل [PDF 1871 kb]   (329 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1399/3/13 | پذیرش: 1399/11/7 | انتشار: 1400/10/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb