XML English Abstract Print


1- دستیار روانپزشکی، انستیتو روانپزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران
2- روانپزشک، انستیتو روانپزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران.
3- روانپزشک، انستیتو روانپزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران. ، alavi.k@iums.ac.ir
چکیده:   (111 مشاهده)
هدف: در زبان فارسی ابزارهای معدودی برای ارزیابی مسائل جنسی، منطبق با فرهنگ بومی، در دسترس است. مطالعه حاضر با هدف ترجمه و ارزیابی روایی محتوایی، ساختار عاملی و ثبات درونی چند ابزار مرتبط با حوزه‌های ذکرشده انجام شده است.  
روش: ابزارهای مورد استفاده عبارت بودند از: آزمون غربالگری اعتیاد جنسی (ویرایش‌شده) (SAST-R)، پیمایش رابطه جنسی خطرناک (SRS)، و بخش‌های مربوط به مسائل جنسی از سیستم پایش رفتارهای پرخطر جوانان (YRBSS). این پرسشنامه‌ها به زبان فارسی برگردانده شدند. با کمک گروهی از متخصصان روانپزشکی روایی محتوایی این ابزارها بررسی شد. فرم نهایی ابزارهای ترجمه‌شده به 92 نفر (۴۵ مرد و ۴7 زن) از همراهان بیماران مراجعه‌کننده به درمانگاه بیمارستان روانپزشکی ایران داده شد تا با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS-22، ساختار عاملی اکتشافی ابزارها با روش مؤلفه‌های اصلی، و نیز ثبات درونی آنها بررسی شود.
یافته‌ها: ضرایب آلفای کرونباخ در مورد فرم‌های ترجمه‌شده SAST-R، SRS و YRBSS (بخش منتخب)، به‌ترتیب، 878/0، 869/0 و 511/0 بود. در تحلیل عاملی اکتشافی، SAST-R شامل 12 عامل بود که 4/71 درصد واریانس کل را تبیین می‌کردند. SRS 5 عامل داشت که 2/76 درصد وارایانس کل را توضیح می‌دادند و سوالات منتخب YRBSS هم شامل دو عامل با توجیه 7/56 درصد واریانس کل بود.
نتیجه‌گیری: SAST-R ثبات درونی بالایی دارد، اما ساختار عاملی آن پیچیده است. SRS ساختار عاملی مشخص و ثبات درونی بالایی دارد. سوالات منتخب YBRSS هم ساختار عاملی مناسب و ثبات درونی متوسطی دارد. بر اساس این یافته‌ها، این ابزارها قابلیت استفاده محتاطانه در پژوهش‌هایی به زبان فارسی را دارند، اما نیاز است روایی آنها از سایر جنبه‌ها، مانند روایی سازه، و نیز پایایی آنها نیز بررسی شود.
متن کامل [PDF 2466 kb]   (35 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1398/4/8 | پذیرش: 1399/6/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb