دوره 11، شماره 3 - ( پاييز 1384 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 282-278 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، E-mail: mahda9@hotmail.com
چکیده:   (16377 مشاهده)

مقدمه:از آن‌جا که اختلال فوبیای جنسی می‌تواند مشکلات بی‌شماری را برای زنان و شوهران آنها به همراه داشته باشد، در این پژوهش کارایی درمان شناختی- رفتاری، دارو درمانی و ترکیب آنها در درمان زنان مبتلا به این اختلال مقایسه شد.

مواد و روش‌کار:این بررسی از نوع آزمایشی بود و در آن 13 زن مبتلا به اختلال فوبیای جنسی به‌طور تصادفی در سه گروه گمارده شدند: 1- درمان با روش‌های  شناختی- رفتاری (پنج نفر)، 2- درمان با فلوکستین  (سه نفر)، 3- درمان ترکیبی (روش‌های شناختی- رفتاری و فلوکستین، پنج نفر). در این پژوهش همه آزمودنی‌ها پیش از درمان و پس از آن با کمک پرسش‌نامه‌های سنجش کنش جنسی، باورهای غیرمنطقی و مقیاس خودسنجی اضطراب جنسی ارزیابی شدند. برای تحلیل داده‌ها آزمون t ، تحلیل واریانس یک‌طرفه و آزمون شفه به‌کار برده شد.

یافته‌ها:نتایج نشان دادند که درمان ترکیبی و درمان شناختی- رفتاری در کاهش شناخت‌های ناسازگارانه، باورهای غیرمنطقی و شدت اضطراب جنسی تأثیر دارد، اما درمان با فلوکستین به تنهایی مؤثر نیست.

نتیجه‌گیری:درمان ترکیبی مؤثرتر از فلوکستین به تنهایی است، اما تفاوت چشم‌گیری در مقایسه با درمان شناختی- رفتاری ندارد. از این رو، بهبود آزمودنی‌ها احتمالاً مربوط به اثر درمان شناختی- رفتاری به تنهایی بوده است.

 

متن کامل [PDF 182 kb]   (4334 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1385/11/30 | انتشار: 1384/8/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.