دوره 29، شماره 2 - ( تابستان-در حال انتشار 1402 )                   جلد 29 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aghaei M H, Aazami Aghdash S, Ebrahimoghli R, Bodaghi S. Care Providers' Experiences of Psychological Support for People with Cancer: A Content Analysis Study. IJPCP 2023; 29 (2)
URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3899-fa.html
آقائی میرحسین، اعظمی آغداش صابر، ابراهیم اوغلی رضا، بوداقی سمیه. تجارب ارائه دهندگان مراقبت از حمایت روانی از افراد مبتلا به سرطان: یک مطالعه تحلیل محتوا. مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران. 1402; 29 (2)

URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3899-fa.html


1- دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران.
2- دانشکده مدیریت، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران.
چکیده:   (472 مشاهده)
زمینه و هدف: حمایت روانی یکی از حوزه های اصلی مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان است.  سالهاست این موضوع در ادبیات و عملکرد ارائه دهندگان مراقبت مورد توجه و تاکید است. این مطالعه با هدف  تبیین تجارب و ادراک ارایه کنندگان مراقبت از حمایت روانی از افراد مبتلا به سرطان  انجام گرفته است.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر با رویکرد تحلیل محتوای کیفی متعارف در سال 1401 در مراکز ارائه دهنده مراقبت به افراد مبتلا به سرطان صورت گرفته است. مشارکت کنندگان مطالعه، 19 مشارکت کننده دارای تجربیات غنی مراقبتی در زمینه مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان بودند که به روش هدفمند انتخاب شدند. دادها با استفاده از مصاحبه­های بدون ساختار و پس از ضبط و رونویسی مطابق روش Graneheim and Lundman مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: از تحلیل داده­ها 12 زیر طبقه و 4  طبقه " برجسته سازی ارتباط ذهنی مثبت با خود و دیگران"، " آگاهی بخشی مثبت"، " تغییر مثبت در زاویه دید بیمار" و " تقویت ادراک ارزشمندی" بدست آمد.  این طبقات بیانگر توجه و تلاش ارائه دهندگان مراقبت در راستای حمایت روانی است که با تقویت ذهنیت مثبت در بیمار نمود پیدا کرده و شکل گیری  ماهیت حمایت روانی را در ارائه دهندگان مراقبت برای ارایه مراقبت نشان میدهد.  
نتیجه­ گیری: در مطالعه حاضر تقویت ذهنیت مثبت اساس حمایت روانی در افراد مبتلا به سرطان است که میتواند به عنوان یک برنامه راهبردی و عملیاتی در توسعه برنامه های آموزشی برای تیم حرفه ای مراقبت موثر واقع شود. در راستای توسعه برنامه های عملکردی مراقبت،  مفهوم تقویت ذهنیت مثبت میتواند بعنوان چهارچوبی برای تحقق و همچنین شاخصی جهت ارزیابی حمایت روانی  گامی در جهت ارائه مراقبت با کیفیت و توام با رضایت و آرامش درونی بیماران باشد. در حیطه پژوهش یافته های مطالعه حاضر میتواند به طراحی ابزاری برای سنجش وضعیت حمایت روانی مورد استفاده قرار گیرد.  همچنین این یافته ها میتواند با ابزارهای سنجش کیفیت مراقبت ترکیب شده و در پاسخگو بودن مراقبت جهت تامین حمایت روانی در بیمار به عنوان جنبه ی مهمی از مراقبت مورد بررسی قرار گیرد. 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1402/3/7 | پذیرش: 1402/5/21 | انتشار: 1402/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb