دوره 28، شماره 3 - ( پاییز 1401 )                   جلد 28 شماره 3 صفحات 403-398 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات بهداشت روان، پژوهشکده پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی،گروه روانپزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، تهران، ایران.; گروه روانپزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- گروه روانپزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، تهران، ایران. ، saide021@yahoo.com
3- گروه ارتباط تصویری، دانشکده هنرهای تجسمی، دانشگاه هنر اصفهان، ایران.
4- گروه برق، دانشکده فنی، دانشگاه علم و صنعت، تهران، ایران.
5- گروه بیوالکتریک، دانشکده فنی، دانشگاه امیرکبیر، تهران، ایران.
چکیده:   (1474 مشاهده)
آزمون روانی کلامی، آزمونی مفید برای ارزیابی عملکردهای اجرایی شناختی است و مطالعات نشان داده است هر 2 نوع آزمون روانی واجی و معنایی تحت تأثیر آسیب‌های مغزی هستند. با‌این‌حال به دلیل صرف زمان بیش‌از‌حد برای انجام آن، این آزمایش کمتر توسط پزشکان استفاده می‌شود. از‌این‌رو تصمیم گرفته شد با طراحی وب اپلیکیشن روانی کلام به زبان فارسی، سرعت و دقت بیشتری به این امر اضافه شود. این نرم‌افزار مبتنی بر وب بر‌اساس مقاله‌ای با عنوان «آزمون روانی کلام در جمعیت بزرگسالان ایران: هنجارها و اثرات سن، تحصیلات و جنسیت بر نتایج آزمون»، منتشر‌شده در مجله علوم اعصاب پایه و بالینی، طراحی شد. به‌منظور ساخت برنامه، از کمک 2 مهندس نرم‌افزار، یکی برنامه‌نویس و دیگری یک طراح گرافیک استفاده شد. ابتدا برنامه‌نویسی انجام ‌شد. در حین عملیات برنامه‌نویسی، برنامه‌نویس شروع به پیاده‌سازی جداول مربوط به آزمون (بر‌اساس مقاله) کرد. سپس با وارد کردن متغیرهای ثابت، یک چیدمان اولیه در قالب یک جدول جست‌وجو از ساختار این اپلیکیشن به دست آمد. سپس طرح‌های گرافیکی مورد‌نظر به نرم‌افزار اضافه شد و در‌نهایت با ارزیابی 100 مورد از نتایج آزمون‌ها با جدول مربوطه و دریافت خروجی، صحت نهایی نرم‌افزار تأیید شد. پس از تهیه نسخه اولیه نرم‌افزار، تست‌های میدانی با کمک 10 درمانگر انجام شد تا اپلیکیشن از نظر سهولت استفاده و خطاهای ساختاری اصلی ارزیابی شود. نسخه فارسی نرم‌افزار مبتنی بر وب آزمون روانی کلام می‌تواند با افزایش سرعت و دقت در ارزیابی روان‌شناختی، استفاده آزمونگران از آزمون‌های روان‌شناختی و شناختی افزایش دهد.
متن کامل [PDF 1525 kb]   (492 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (439 مشاهده)  
نوع مطالعه: نامه به سردبير | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1401/3/2 | پذیرش: 1401/6/1 | انتشار: 1401/10/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.