دوره 28، شماره 3 - ( پاییز 1401 )                   جلد 28 شماره 3 صفحات 345-328 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
2- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، doosalivand.h@sbmu.ac.ir
چکیده:   (629 مشاهده)
اهداف اختلال وسواسی‌اجباری رابطه‌ای یکی از نمایه‌های اختلال وسواسی‌اجباری است که بر مشکلات رابطه‌ای تمرکز دارد. شناسایی مکانیسم‌های زیربنایی درگیر در شدت علائم اختلال وسواسی‌اجباری رابطه‌ای می‌تواند دانش ما را در ارتباط با عوامل ایجادکننده و تشدیدکننده این اختلال به شکل معناداری وسعت بخشد. پژوهش حاضر با هدف تعیین نقش میانجی دشواری در تنظیم هیجان و اجتناب ‌تجربه‌ای در ارتباط بین سبک‌های دلبستگی و شدت علائم اختلال وسواسی‌اجباری رابطه‌ای انجام شد. 
مواد و روش ها پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی‌مقطعی است. 531 شرکت‌کننده (۴۵۵ زن و 76 مرد) از جمعیت عمومی ایران با استفاده از نمونه‌گیری در‌دسترس انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان پرسش‌نامه‌های پژوهش شامل مقیاس تجربه روابط نزدیک (ECR-R)، مقیاس دشواری در تنظیم هیجان (DERS)، پرسش‌نامه پذیرش و عمل (نسخه دوم) (AAQ-II) و پرسش‌نامه وسواسی‌اجباری رابطه‌ای (ROCI) را به‌صورت آنلاین تکمیل کردند. جهت تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه 22 و AMOS نسخه 24 استفاده شد.
یافته ها نتایج پژوهش نشان داد سبک‌های دلبستگی با دشواری در تنظیم هیجان، اجتناب تجربه‌ای و علائم وسواسی‌اجباری رابطه‌ای ارتباط معنا‌دار (P<0/01) دارد. علاوه‌بر‌این، 2 متغیر دشواری در تنظیم هیجان و اجتناب تجربه‌ای در رابطه بین سبک‌های دلبستگی و علائم وسواسی‌اجباری رابطه‌ای نقش میانجی داشتند.
نتیجه گیری سبک‌های دلبستگی می‌توانند علائم اختلال وسواسی‌اجباری رابطه‌ای را هم به‌صورت مستقیم و هم از‌طریق میانجی‌گری متغیرهای دشواری در تنظیم هیجان و اجتناب تجربه‌ای پیش‌بینی کنند. درمان علائم اختلال وسواسی‌اجباری رابطه‌ای باید دشواری در تنظیم هیجان و اجتناب تجربه‌ای را به‌ویژه در افراد دارای سبک دلبستگی ناایمن مورد توجه قرار دهد. پیشنهاد می‌شود مطالعات آینده این نتایج را در نمونه‌های بالینی بررسی کنند.
متن کامل [PDF 7968 kb]   (185 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (110 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1400/10/19 | پذیرش: 1401/7/25 | انتشار: 1401/10/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.