دوره 27، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 27 شماره 1 صفحات 103-92 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kalsoom U, Hanifa B. Depression, Anxiety, Psychosomatic Symptoms, and Perceived Social Support in Type D and Non-type D Individuals. IJPCP 2021; 27 (1) :92-103
URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3285-fa.html
کلثوم ام، حنیفه بی بی. افسردگی، اضطراب، علائم روان‌تنی و حمایت اجتماعی ادراک‌شده در افراد نوع D و غیرنوع D. مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران. 1400; 27 (1) :92-103

URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3285-fa.html


1- گروه روانشناسی، دانشگاه زنان شهید بی‌نظیر بوتو، پیشاور، پاکستان. ، dr.kalsoom@sbbwu.edu.pk
2- گروه روانشناسی، دانشگاه زنان شهید بی‌نظیر بوتو، پیشاور، پاکستان.
متن کامل [PDF 3169 kb]   (1397 دریافت)     |   چکیده (HTML)  (2626 مشاهده)
متن کامل:   (2518 مشاهده)
مقدمه
شخصیت نوع D با نمره بالا در دو بخش طبقه‌بندی می‌شود؛ تمایل دارد که به طور فزاینده‌ای با احساسات منفی (تأثیر منفی) و مانع اجتماعی احساسات روبه‌رو شود. تأثیر منفی اشاره به تمایل فرد به تجربه احساسات نامطلوب، برای مثال: روحیه افسرده، اضطراب، خشم و احساسات خصمانه دارد [1]. بر عکس، مهار عاطفی به شکل حفظ فاصله استراتژیک از خطرات احتمالی اطمینان از همکاری‌های اجتماعی، برای مثال اعتراض یا جبران نکردن خسارت توسط دیگران مشخص می‌شود [2]. شخصیت نوع D معمولاً یک عامل خطر برای عواقب ناسازگار در سلامتی، رفاه مربوط به کیفیت زندگی (QOL)، انواع مختلف پریشانی مانند غم، اضطراب و استرس پس از سانحه شناخته می‌شود [3]. مطالعات قبلی حاکی از آن است که شخصیت تیپ D ممکن است آغاز [4] و تداوم علائم افسردگی را در بیماران مبتلا به بیماری کرونر پیشبینی کند [5]. علاوه بر این، رابطه بین علائم افسردگی و شخصیت نوع D در جامعه دیابتی و همچنین در جمعیت عمومی نیز مشاهده شده است [6، 7]. یک مطالعه با استفاده از تجزیه و تحلیل رگرسیون روی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی نشان داد که شخصیت نوع D وضعیت روحی و جسمی بیماران را پیش‌بینی می‌کند [8]. علائم جسمی و اختلال مربوط به آن (SSRD) تمایل فرد به درک و آشکار کردن پریشانی روانی به شکل جسمی و جست‌وجوی کمک پزشکی برای درمان این علائم است [9]. درد، نفس‌نفس زدن، بی‌حسی و مشکلات معده که دلیل بالینی برای رفع آن ندارند. پس از انجام معاینه پزشکی کامل، یک سوم علائم از نظر پزشکی توضیح داده نمی‌شوند [10]. مطالعه‌ای در ایران برای یافتن رابطه بین علائم بدنی، سلامت روان و ویژگی‌های شخصیتی انجام شد. این تحقیق ارتباط زیادی بین علائم بدنی با سلامت روان و ویژگی‌های شخصیتی به دست آورد [11]. یک مطالعه طولی انجام‌شده در هلند گزارش داد که افراد دارای علائم جسمی و اختلالات مربوط به آن با تیپ شخصیتی D نمره بالایی در افسردگی و اضطراب دارند [12]. وگل متوجه تأثیر منفی تیپ شخصیتی D و ارتباط QOL با نتیجه ضعیف آرتوپلاستی زانو می‌شود [13].
حمایت اجتماعی به شکل حمایت رفتاری وابسته از دیگران تعریف می‌شود که محافظ بسیاری از بیماری‌ها / مشکلات روان‌پزشکی عمل می‌کند [14، 15]. سه نوع حمایت اجتماعی وجود دارد: 1. هدف، 2. ذهنی، 3. استفاده. هدف به شکل حمایت موجود شناخته می‌شود. حمایت ذهنی حمایت ادراک‌شده تعریف می‌شود که به رضایت از حمایت دریافت‌شده از دیگران اشاره دارد. حمایت استفاده از پشتیبانی یا پشتیبانی مصوبه اصطلاحی است که به هر نوع پشتیبانی اطلاق می‌شود. برای مثال حمایت عاطفی، جسمی و اطلاعاتی که درواقع وجود دارد [16]. پولمن، بورکولز و نیکلز [17] به هیچ نقش دفاعی قابل توجهی در حمایت اجتماعی درک‌شده با پریشانی روان‌شناختی و شخصیت تیپ D اشاره نکردند. در حالی که ویلیام و وینگیت [18] نقش واسطه‌ای جزئی را از حمایت اجتماعی همراه با استرس درک‌شده و شخصیت تیپ D گزارش دادند. مطالعه دیگری که بر اساس شخصیت D انجام شده است، ممکن است منجر به خودکارآمدی پایین و حمایت اجتماعی در دیابت نوع 2 در چین شود [14].
تا به امروز، در پاکستان مفهوم شخصیت پریشانی نه خیلی شناخته شده و نه به شدت بررسی شده است، بنابراین مطالعه حاضر قصد دارد ارتباط بین شخصیت پریشانی، افسردگی، اضطراب و علائم بدنی را کشف کند. این مطالعه همچنین به دنبال کشف نقش میانجیگری حمایت اجتماعی درک‌شده با علائم نوع D، روان‌تنی و افسردگی است.

روش 
سیصد نفر شرکت‌کننده 18 تا 40‌ساله با میانگین انحراف معیار (2/66±‌22/25) در مطالعه از بخش‌های مختلف دانشگاه زنان شهید بی‌نظیر بوتو و دانشگاه پیشاور شرکت کردند. هم مردان (150 نفر) و هم زنان (150 نفر) به طور مساوی در طول دوره مارس تا سپتامبر 2017 در این مطالعه شرکت کردند. اطلاعات شخصی شامل سن، جنس، تحصیلات، وضعیت تأهل، سابقه بیماری جسمی و بیماری‌های روانی قبلی بود. برای سنجش شخصیت پریشانی، یک پرسش‌نامه خودآزمایی، متشکل از دو خرده‌مقیاس، تأثیر منفی (NA) و مهار اجتماعی (SI) استفاده شد [3]. هر دو خرده‌مقیاس بر اساس هفت مورد با مقیاس 5درجه‌ای لیکرت ساخته شده‌اند. نمره کل در هر‌یک از دو خرده‌مقیاس از صفر تا 28 است که در آن نمره بالاتر نشان‌دهنده NA/SI بالاتر است. پایایی آلفا کرنباخ مقیاس در مطالعه حاضر 80/0=α بود. برای اندازه‌گیری علائم افسردگی و اضطراب، مقیاس بومی توسط مومفرد و همکاران [19] ساخته شد. این مقیاس دارای دو خرده‌مقیاس افسردگی و اضطراب است که هر کدام دارای 15 مورد است. پایایی آلفای مقیاس افسردگی و اضطراب در مطالعه حاضر به ترتیب 80/0=α و 80/0=α بود. مقیاس علائم روان‌تنی شامل پنج سوال خودگزارش است. مقیاس 5درجه‌ای لیکرت سر‌درد، معده درد، احساس عصبی بودن، احساس تحریک و مشکلات خواب را اندازه‌گیری می‌کند. مقیاس نشانگر پایایی آلفای خوب در نمونه حاضر 87/0=α بود [20].
زیمت، پاول، فارلی، ورکمن و برکوف [21] مقیاس حمایت اجتماعی ادراک‌شده چندبعدی (PSSS) را ایجاد کردند. پرسش‌نامه خودگزارش شامل دوازده مورد با سه خرده‌مقیاس است که آگاهی از حمایت را از طرف دوستان، خانواده و سایر افراد مهم ارزیابی می‌کند. هر خرده‌مقیاس دارای چهار مورد است که بر اساس مقیاس هفت‌نقطه‌ای لیکرت ساخته شده است. مجموع کل امتیازات از صفر تا 84 است که نمره بالا PSSS بالاتر را نشان می‌دهد. در مطالعه حاضر آلفای کرونباخ 0/94=α بود.
در این مطالعه توصیفی ما برای توضیح ماهیت و هدف مطالعه با رئیس بخش‌های مختلف دانشگاه زنان شاهد بی‌نظیر بوتو و دانشگاه پیشاور (پاکستان) تماس گرفتیم. برای رفع نگرانی‌های اخلاقی، ناشناس بودن پاسخ‌دهنده و استفاده از داده‌ها فقط برای اهداف دانشگاهی را به‌وضوح تأیید کردیم. شرکت‌کنندگان در این مطالعه داوطلب بودند و می‌توانند در هر مرحله از شرکت در این رقابت انصراف دهند. دفترچه پرسش‌نامه شامل برگه اطلاعات جمعیت‌شناختی، مقیاس اضطراب و افسردگی پاکستان، مقیاس علائم روان‌تنی، PSSS و DS-14 پس از اطلاع از رضایت شرکت‌کنندگان، با موفقیت بر روی همه آن‌ها اجرا شد. 

یافته‌ها
71 درصد شرکت‌کننده‌ها در 18 تا 23 ساله بودند، 5 درصد متأهل، 85 درصد مربوط به وضعیت اقتصادی اجتماعی متوسط و 71 درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی بودند. همه متغیرهای مورد علاقه در سطح 0/01 همبستگی معنی‌داری نشان می‌دهند (جدول شماره 1).برای آزمون فرضیه، آزمون تی مستقل محاسبه شد. نتایج نشان می‌دهد که شخصیت D و غیر تیپ D از نظر افسردگی، اضطراب، علائم روان‌تنی و مقیاس پریشانی تفاوت معناداری دارند (جدول شماره 2).

آزمون تی همچنین برای بررسی تفاوت بین نوع D و غیر‌نوع D در حمایت اجتماعی درک‌شده انجام شد .
به منظور آزمون اثرات واسطه‌ای PSS بر رابطه بین شخصیت پریشانی و علائم روان‌تنی، تجزیه و تحلیل واسطه‌ای انجام شد. تجزیه و تحلیل رگرسیون نشان داد که شخصیت پریشان به طور معنی‌داری علائم روان‌تنی را پیش‌بینی می‌کند و واسطه PSS را به طور معنی‌داری پیش‌بینی می‌کند. نتایج تجزیه و تحلیل، اثرات واسطه‌ای PSS در رابطه بین شخصیت پریشان و علائم روان‌تنی را نشان داد. تجزیه و تحلیل بیشتر واسطه‌ای با استفاده از افسردگی به عنوان متغیر وابسته انجام شد. تجزیه و تحلیل رگرسیون نشان داد که نوع D به طور قابل‌توجهی افسردگی را پیش‌بینی می‌کند.تجزیه و تحلیل واسطه‌ای نشان داد که PSS رابطه بین شخصیت پریشان و افسردگی را واسطه قرار داده است.
طبق نتایج داستان 2 اختلافات معناداری در روان‌تنی (0/001
بحث
یافته‌های مطالعه حاضر نشان می‌دهد که شخصیت تیپ D با افسردگی‌، اضطراب و علائم روان‌تنی رابطه دارد (جدول شماره 2). رابطه مشاهده‌شده شخصیت تیپ D با افسردگی با سایر مطالعات مطابقت دارد. دویل و همکاران [5] بر اساس مطالعه طولی نتیجه گرفتند که نوع D علت حساس افسردگی است. ون دورن و همکاران [22] فاکتور خطر بالای شخصیت نوع D افسردگی را گزارش کردند. تجزیه و تحلیل رگرسیون چند متغیره این مطالعه همچنین نشان‌دهنده ارتباط شخصیت تیپ D با افسردگی، التهاب و مشکلات اندوتلیال است. مطالعه دیگری برای بررسی پیوند مستقل شخصیت از نوع D اضطراب اجتماعی و عمومی در یک جمعیت عمومی بزرگ انجام شد (2475=N). نتایج مطالعه نشان می‌دهد که افراد نوع D هر دو اضطراب اجتماعی و اضطراب عمومی را نشان می‌دهند [23]. یاگ و تسدلین [24] افسردگی، شخصیت تیپ D، سطح تقویت حسی و ترومای دوران کودکی را در بیماران مبتلا به اختلال وحشت بررسی کردند. این مطالعه نتیجه گرفت که افراد مبتلا به اختلال وحشت همچنین علائم افسردگی، اضطراب و آسیب‌دیدگی نوع D در دوران کودکی را نشان می‌دهند. با این حال، هیچ ارتباطی بین اختلال وحشت و بزرگ‌نمایی بدنی یافت نشده است. علاوه بر ارتباط افسردگی و اضطراب با شخصیت تیپ D، ویژگی‌های روان‌تنی نیز در جمعیت پریشان دیده شده است. یافته‌های مطالعه حاضر همچنین علائم روانی بدنی را در افراد نوع D در مقایسه با غیرنوع D نشان می‌دهد. نتایج مطالعه حاضر مطابق با مطالعات قبلی است. یک مطالعه مشاهده‌ای گروهی طولی انجام شد که اختلال مربوط به حسی حسی 63 درصد شیوع ویژگی‌های شخصیتی نوع D را نشان می‌دهد. کوندن و همکاران [25] تحقیقی انجام دادند که در آن نوجوان با شخصیت تیپ D علائم روان‌تنی و اسکلتی عضلانی بیشتری نشان می‌دهد. علاوه بر این، مطالعه رابطه بین شخصیت نوع D و انواع مختلف حمایت اجتماعی ادراکی (PSS) i-e از خانواده، دوستان و افراد قابل توجه دیگر را کشف می‌کند. نتایج جدول شماره 3 نشان می‌دهد افراد نوع D در مقایسه با افراد غیر‌نوع D حمایت اجتماعی کمتری از طرف دوستان، خانواده و سایر افراد می‌گیرند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که ویژگی‌های شخصیتی پریشانی i-e. (NA ،SI)به طور قابل‌توجهی بر تمام ابعاد PSS تأثیر می‌گذارد. نتایج فعلی مطابق با مطالعه قبلی انجام‌شده بر روی جمعیت عمومی Germoney است.
گزارش شده است که رابطه منفی بین شخصیت نوع D و حمایت اجتماعی وجود دارد [26]. برای مشاهده رابطه بین شخصیت نوع D، علائم روان‌تنی و افسردگی با جزئیات بیشتر اثر میانجیگری نوع D با استفاده از تحلیل رگرسیون آزمایش شد. نتایج نشان داد که برای به حداقل رساندن افسردگی و علائم روان‌تنی، افزایش حمایت اجتماعی درک‌شده در افراد نوع D مهم است. مطالعه‌ای درباره ارتباط بین شخصیت تیپ D ،QOL و بیماری عروق کرونر قلب انجام شده است. یافته‌ها نشان دادند که شخصیت تیپ D می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی در بیماری عروق کرونر قلب تأثیر بگذارد. این مطالعه همچنین نقش واسطه‌ای افسردگی، اضطراب و حمایت اجتماعی را گزارش کرد [27].
بر اساس نتایج مطالعه حاضر و شواهد حاصل از مطالعات قبلی، می‌توان با خیال راحت فرض کرد که ویژگی‌های شخصیتی نوع D ممکن است نه تنها عامل اصلی ایجاد افسردگی، اضطراب و اختلالات روان‌تنی باشد، بلکه باعث ایجاد بیماری‌های مزمن مختلف مانند دیابت، بیماری قلب باشد. شخصیت نوع D نیز ممکن است مشکلات مدیریتی این بیماری‌های پزشکی را ایجاد کند. چنانکه اسپک و همکاران [28] توضیح می‌دهند که افراد نوع D برای مقابله و کنترل استرس و دیابت با مشکل روبه‌رو می‌شوند. بنابراین، استفاده از مداخله درمانی مؤثر در این زمینه برای بهبود حمایت اجتماعی درک‌شده ممکن است افسردگی، علائم روانی و سایر بیماری‌های پزشکی از افراد نوع D را کاهش دهد.

نتیجه‌گیری
در کل این مطالعه نشان داد که فرد نوع D بیشتر اضطراب، افسردگی و علائم روان‌تنی را نشان می‌دهد. این مطالعه همچنین نتیجه گرفت که افراد نوع D حمایت اجتماعی کمتری از خانواده، دوستان و افراد دیگر نسبت به افراد غیر‌نوع D دارند.
در تألیفات حاضر از نمونه همگن و محدود استفاده می‌شود. در آینده توصیه می‌شود نتایج بر اساس داده‌های نمونه ناهمگن و بزرگ استنباط شود. همچنین توصیه می‌شود برای نتیجه‌گیری بهتر تشخیص روان‌پزشکی همراه با ارزیابی شخصیت برای جامعه دانش‌آموزان انجام شود.

ملاحظات اخلاقی
اصول اخلاقی تماماً در این مقاله رعایت شده است. شرکت کنندگان اجازه داشتند هر زمان که مایل بودند از پژوهش خارج شوند. همچنین همه شرکت کنندگان در جریان روند پژوهش بودند. اطلاعات آن ها محرمانه نگه داشته شد.

حامی مالی
این تحقیق هیچ گونه کمک مالی از سازمان‌های تأمین مالی در بخش‌های عمومی ، تجاری یا غیرانتفاعی دریافت نکرد.

مشارکت نویسندگان
هر دو نویسنده به یک اندازه در نگارش مقاله مشارکت داشته‌اند. 

تعارض منافع
بنابر اظهار نویسندگان این مقاله تعارض منافعی ندارد.
Refrences:
 
 1. Watson D, Clark LA. Negative effectivity: the disposition to experience aversive emotional states. Psychological Bulletin. 1984; 96(3):465. [DOI:10.1037/0033-2909.96.3.465] [PMID]
 2. Asendorpf JB. Social inhibition: a general-developmental perspective Seattle. Hogrefe: Huber Publishers. 1993. https://psycnet.apa.org/record/1994-97654-004
 3. Denollet J. DS14: Standard assessment of negative affectivity, social inhibition, and Type D personality. Psychosomatic Medicine. 2005; 67(1):89-97. [DOI:10.1097/01.psy.0000149256.81953.49] [PMID]
 4. Pedersen SS, Ong AT, Sonnenschein K, Serruys PW, Erdman RA, van Domburg RT. Type D personality and diabetes predict the onset of depressive symptoms in patients after percutaneous coronary intervention. American Heart Journal. 2006; 151(2):367-e1. [DOI:10.1016/j.ahj.2005.08.012] [PMID]
 5. Doyle F, McGee H, Delaney M, Motterlini N, Conroy R. Depressive vulnerabilities predict depression status and trajectories of depression over 1 year in persons with acute coronary syndrome. General Hospital Psychiatry. 2011; 33(3):224-31. [DOI:10.1016/j.genhosppsych.2011.03.008] [PMID]
 6. Michal M, Wiltink J, Grande G, Beutel ME, Brähler E. Type D personality is independently associated with major psychosocial stressors and increased health care utilization in the general population. Journal of Affective Disorders. 2011; 134(1-3):396-403. [DOI:10.1016/j.jad.2011.05.033] [PMID]
 7. Nefs G, Speight J, Pouwer F, Pop V, Bot M, Denollet J. Type D personality, suboptimal health behaviors and emotional distress in adults with diabetes: Results from Diabetes MILES-The Netherlands. Diabetes Research and Clinical Practice. 2015; 108(1):94-105. [DOI:10.1016/j.diabres.2015.01.015] [PMID]
 8. Schiffer AA, Pedersen SS, Broers H, Widdershoven JW, Denollet J. Type-D personality but not depression predicts severity of anxiety in heart failure patients at 1-year follow-up. Journal of Affective Disorders. 2008; 106(1-2):73-81. [DOI:10.1016/j.jad.2007.05.021] [PMID]
 9. van der Feltz-Cornelis CM, van Balkom AJ. The concept of comorbidity in somatoform disorder-a DSM-V alternative for the DSM-IV classification of somatoform disorder. Journal of Psychosomatic Research. 2010; 68(1):95-100. [DOI:10.1016/j.jpsychores.2009.09.011] [PMID]
 10. Perez DL, Barsky AJ, Vago DR, Baslet G, Silbersweig DA. A neural circuit framework for somatosensory amplification in somatoform disorders. The Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences. 2015; 27(1):e40-50. [DOI:10.1176/appi.neuropsych.13070170] [PMID]
 11. Mostafaei S, Kabir K, Kazemnejad A, Feizi A, Mansourian M, Keshteli AH, et al. Explanation of somatic symptoms by mental health and personality traits: Application of Bayesian regularized quantile regression in a large population study. BMC Psychiatry. 2019; 19(1):207. [DOI:10.1186/s12888-019-2189-1] [PMID] [PMCID]
 12. De Vroege L, de Heer E, van der Thiel E, van den Broek K, Van Eck Van Der Sluijs J, van der Feltz- Cornelis C. Type D personality, concomitant depressive and anxiety disorders, and treatment outcome in Somatic Symptom and Related Disorders: An observational longitudinal cohort study. Frontiers in Psychiatry. 2019; 10:417. [DOI:10.3389/fpsyt.2019.00417] [PMID] [PMCID]
 13. Vogel M, Riediger C, Krippl M, Frommer J, Lohmann C, Illiger S. Negative affect, type D personality, quality of life, and dysfunctional outcomes of total knee arthroplasty. Pain Research and Management. 2019; 2019. [DOI:10.1155/2019/6393101] [PMID] [PMCID]
 14. Shao Y, Yin H, Wan C. Type D personality as a predictor of self-efficacy and social support in patients with type 2 diabetes mellitus. Neuropsychiatric Disease and Treatment. 2017; 13:855. [DOI:10.2147/NDT.S128432] [PMID] [PMCID]
 15. Gomes-Villas Boas LC, Foss MC, Freitas MC, Pace AE. Relação entre apoio social, adesão aos tratamentos e controle metabólico de pessoas com diabetes mellitus. Revista Latino-Americana de Enfermagem. 2012; 20(1):52-8. [DOI:10.1590/S0104-11692012000100008] [PMID]
 16. Siedlecki KL, Salthouse TA, Oishi S, Jeswani S. The relationship between social support and subjective well-being across age. Social Indicators Research. 2014; 117(2):561-76. [DOI:10.1007/s11205-013-0361-4] [PMID] [PMCID]
 17. Polman R, Borkoles E, Nicholls AR. Type D personality, stress, and symptoms of burnout: The influence of avoidance coping and social support. British Journal of Health Psychology. 15(3):681-96. [DOI:10.1348/135910709X479069] [PMID]
 18. Williams L, Wingate A. Type D personality, physical symptoms and subjective stress: The mediating effects of coping and social support. Psychology & Health. 2012; 27(9):1075-85. [DOI:10.1080/08870446.2012.667098] [PMID]
 19. Mumford DB, Ayub M, Karim R, Izhar N, Asif A, Bavington JT. Development and validation of a questionnaire for anxiety and depression in Pakistan. Journal of Affective Disorders. 2005; 88(2):175-82. [DOI:10.1016/j.jad.2005.05.015] [PMID]
 20. Åslund C, Starrin B, Nilsson KW. Social capital in relation to depression, musculoskeletal pain, and psychosomatic symptoms: a cross-sectional study of a large population-based cohort of Swedish adolescents. BMC Public Health. 2010; 10(1):715. [DOI:10.1186/1471-2458-10-715] [PMID] [PMCID]
 21. Zimet GD, Dahlem NW, Zimet SG, Farley GK. The multidimensional scale of perceived social support. Journal of Personality Assessment. 1988; 52(1):30-41. [DOI:10.1207/s15327752jpa5201_2]
 22. van Dooren FE, Denollet J, Verhey FR, Stehouwer CD, Sep SJ, Henry RM, et al. Psychological and personality factors in type 2 diabetes mellitus, presenting the rationale and exploratory results from The Maastricht Study, a population-based cohort study. BMC Psychiatry. 2016; 16(1):17. [DOI:10.1186/s12888-016-0722-z] [PMID] [PMCID]
 23. Kupper N, Denollet J. Type D personality is associated with social anxiety in the general population. International Journal of Behavioral Medicine. 2014; 21(3):496-505. [DOI:10.1007/s12529-013-9350-x] [PMID]
 24. Taşdelen Y, Yağcı İ. Anxiety, depression, type D personality, somatosensory amplification levels and childhood traumas in patients with panic disorders. Journal of Surgery and Medicine. 2019; 3(5):366-70. [DOI:10.28982/josam.518289]
 25. Condén E, Leppert J, Ekselius L, Åslund C. Type D personality is a risk factor for psychosomatic symptoms and musculoskeletal pain among adolescents: A cross-sectional study of a large population-based cohort of Swedish adolescents. BMC Pediatrics. 2013; 13(1):11. [DOI:10.1186/1471-2431-13-11] [PMID] [PMCID]
 26. Grande G, Romppel M, Michal M, Brähler E. The type D construct. European Journal of Psychological Assessment. 2014; 30(4):283-288. [DOI:10.1027/1015-5759/a000189]
 27. Staniute M, Brozaitiene J, Burkauskas J, Kazukauskiene N, Mickuviene N, Bunevicius R. Type D personality, mental distress, social support and health-related quality of life in coronary artery disease patients with heart failure: A longitudinal observational study. Health and Quality of Life Outcomes. 2015; 13(1):1. [DOI:10.1186/s12955-014-0204-2] [PMID] [PMCID]
 28. Spek V, Nefs G, Mommersteeg PM, Speight J, Pouwer F, Denollet J. Type D personality and social relations in adults with diabetes: Results from diabetes MILES-The Netherlands. Psychology & Health. 2018; 33(12):1456-71. [DOI:10.1080/08870446.2018.1508684] [PMID]
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1399/4/7 | پذیرش: 1399/8/17 | انتشار: 1400/1/31

فهرست منابع
1. [Watson D, Clark LA. Negative affectivity: the disposition to experience aversive emotional states. Psychological bulletin. 1984 Nov;96(3):465. [DOI:10.1037/0033-2909.96.3.465] [PMID]
2. Asendorpf J. Social inhibition: a general-developmental perspective Seattle. Hogrefe: Huber Publishers. 1993.
3. Denollet J. DS14: standard assessment of negative affectivity, social inhibition, and Type D personality. Psychosomatic medicine. 2005 Jan 1;67(1):89-97. [DOI:10.1097/01.psy.0000149256.81953.49] [PMID]
4. Pedersen SS, Ong AT, Sonnenschein K, Serruys PW, Erdman RA, van Domburg RT. Type D personality and diabetes predict the onset of depressive symptoms in patients after percutaneous coronary intervention. American Heart Journal. 2006 Feb 1;151(2):367-e1. [DOI:10.1016/j.ahj.2005.08.012] [PMID]
5. Doyle F, McGee H, Delaney M, Motterlini N, Conroy R. Depressive vulnerabilities predict depression status and trajectories of depression over 1 year in persons with acute coronary syndrome. General hospital psychiatry. 2011 May 1;33(3):224-31. [DOI:10.1016/j.genhosppsych.2011.03.008] [PMID]
6. Michal M, Wiltink J, Grande G, Beutel ME, Brähler E. Type D personality is independently associated with major psychosocial stressors and increased health care utilization in the general population. Journal of affective disorders. 2011 Nov 1;134(1-3):396-403. [DOI:10.1016/j.jad.2011.05.033] [PMID]
7. Nefs G, Speight J, Pouwer F, Pop V, Bot M, Denollet J. Type D personality, suboptimal health behaviors and emotional distress in adults with diabetes: Results from Diabetes MILES-The Netherlands. Diabetes Research and Clinical Practice. 2015 Apr 1;108(1):94-105. [DOI:10.1016/j.diabres.2015.01.015] [PMID]
8. Schiffer AA, Pedersen SS, Broers H, Widdershoven JW, Denollet J. Type-D personality but not depression predicts severity of anxiety in heart failure patients at 1-year follow-up. Journal of affective disorders. 2008 Feb 1;106(1-2):73-81. [DOI:10.1016/j.jad.2007.05.021] [PMID]
9. van der Feltz-Cornelis CM, van Balkom AJ. The concept of comorbidity in somatoform disorder-a DSM-V alternative for the DSM-IV classification of somatoform disorder. Journal of psychosomatic research. 2010 Jan 1;68(1):97. [DOI:10.1016/j.jpsychores.2009.09.011] [PMID]
10. Perez DL, Barsky AJ, Vago DR, Baslet G, Silbersweig DA. A neural circuit framework for somatosensory amplification in somatoform disorders. The Journal of neuropsychiatry and clinical neurosciences. 2015 Jan;27(1):e40-50. [DOI:10.1176/appi.neuropsych.13070170] [PMID]
11. Mostafaei S, Kabir K, Kazemnejad A, Feizi A, Mansourian M, Keshteli AH, Afshar H, Arzaghi SM, Dehkordi SR, Adibi P, Ghadirian F. Explanation of somatic symptoms by mental health and personality traits: application of Bayesian regularized quantile regression in a large population study. BMC psychiatry. 2019 Dec 1;19(1):207. [DOI:10.1186/s12888-019-2189-1] [PMID] [PMCID]
12. De Vroege L, de Heer E, van der Thiel E, van den Broek K, Van Eck Van Der Sluijs J, van der Feltz- Cornelis C. Type D personality, concomitant depressive and anxiety disorders, and treatment outcome in Somatic Symptom and Related Disorders: an observational longitudinal cohort study. Frontiers in psychiatry. 2019;10:417. [DOI:10.3389/fpsyt.2019.00417] [PMID] [PMCID]
13. Vogel M, Riediger C, Krippl M, Frommer J, Lohmann C, Illiger S. Negative affect, type D personality, quality of life, and dysfunctional outcomes of total knee arthroplasty. Pain Research and Management. 2019 Jan 3;2019. [DOI:10.1155/2019/6393101] [PMID] [PMCID]
14. Shao Y, Yin H, Wan C. Type D personality as a predictor of self-efficacy and social support in patients with type 2 diabetes mellitus. Neuropsychiatric disease and treatment. 2017;13:855. [DOI:10.2147/NDT.S128432] [PMID] [PMCID]
15. Gomes-Villas Boas LC, Foss MC, Freitas MC, Pace AE. Relação entre apoio social, adesão aos tratamentos e controle metabólico de pessoas com diabetes mellitus. Revista Latino-Americana de Enfermagem. 2012 Feb;20(1):52-8. [DOI:10.1590/S0104-11692012000100008] [PMID]
16. Siedlecki KL, Salthouse T. A, Oishi S, & Jeswani S. The Relationship Between Social Support and Subjective Well-Being Across Age. Social indicators research. 2014; 117(2), 561-576. [DOI:10.1007/s11205-013-0361-4] [PMID] [PMCID]
17. Polman R, Borkoles E, Nicholls AR. Type D personality, stress, and symptoms of burnout: The influence of avoidance coping and social support. British journal of health psychology. ;15(3):681-96. [DOI:10.1348/135910709X479069] [PMID]
18. Williams L, Wingate A. Type D personality, physical symptoms and subjective stress: The mediating effects of coping and social support. Psychology & Health. 2012 Sep 1;27(9):1075-85. [DOI:10.1080/08870446.2012.667098] [PMID]
19. Mumford DB, Ayub M, Karim R, Izhar N, Asif A, Bavington JT. Development and validation of a questionnaire for anxiety and depression in Pakistan. Journal of affective disorders. 2005 Oct 1;88(2):175-82. [DOI:10.1016/j.jad.2005.05.015] [PMID]
20. Åslund C, Starrin B, Nilsson KW. Social capital in relation to depression, musculoskeletal pain, and psychosomatic symptoms: a cross-sectional study of a large population-based cohort of Swedish adolescents. BMC Public Health. 2010 Dec;10(1):715. [DOI:10.1186/1471-2458-10-715] [PMID] [PMCID]
21. Zimet GD, Dahlem NW, Zimet SG, Farley GK. The multidimensional scale of perceived social support. Journal of personality assessment. 1988 Mar 1;52(1):30-41. [DOI:10.1207/s15327752jpa5201_2]
22. Doyle F, McGee H, Delaney M, Motterlini N, Conroy R. Depressive vulnerabilities predict depression status and trajectories of depression over 1 year in persons with acute coronary syndrome. General hospital psychiatry. 2011 May 1;33(3):224-31. [DOI:10.1016/j.genhosppsych.2011.03.008] [PMID]
23. van Dooren FE, Denollet J, Verhey FR, Stehouwer CD, Sep SJ, Henry RM, Kremers SP, Dagnelie PC, Schaper NC, van der Kallen CJ, Koster A. Psychological and personality factors in type 2 diabetes mellitus, presenting the rationale and exploratory results from The Maastricht Study, a population-based cohort study. BMC psychiatry. 2016 Dec 1;16(1):17. [DOI:10.1186/s12888-016-0722-z] [PMID] [PMCID]
24. Kupper N, Denollet J. Type D personality is associated with social anxiety in the general population. International Journal of Behavioral Medicine. 2014 Jun 1;21(3):496-505. [DOI:10.1007/s12529-013-9350-x] [PMID]
25. Taşdelen Y, Yağcı İ. Anxiety, depression, type D personality, somatosensory amplification levels and childhood traumas in patients with panic disorders. Journal of Surgery and Medicine.;3(5):366-70.
26. Condén E, Leppert J, Ekselius L, Åslund C. Type D personality is a risk factor for psychosomatic symptoms and musculoskeletal pain among adolescents: a cross-sectional study of a large population-based cohort of Swedish adolescents. BMC pediatrics. 2013 Dec;13(1):11. [DOI:10.1186/1471-2431-13-11] [PMID] [PMCID]
27. Grande G, Romppel M, Michal M, Brähler E. The Type D Construct. European journal of psychological assessment. 2014; 30(4):283-288. [DOI:10.1027/1015-5759/a000189]
28. Staniute M, Brozaitiene J, Burkauskas J, Kazukauskiene N, Mickuviene N, Bunevicius R. Type D personality, mental distress, social support and health-related quality of life in coronary artery disease patients with heart failure: a longitudinal observational study. Health and quality of life outcomes. 2015 Dec 1;13(1):1. [DOI:10.1186/s12955-014-0204-2] [PMID] [PMCID]
29. Spek V, Nefs G, Mommersteeg PM, Speight J, Pouwer F, Denollet J. Type D personality and social relations in adults with diabetes: results from diabetes MILES-The Netherlands. Psychology & health. 2018 Dec 2;33(12):1456-71. [DOI:10.1080/08870446.2018.1508684] [PMID]

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb