دوره 26، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 26 شماره 2 صفحات 154-169 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mam Salehi H, Moradi O, Arefi M, Yar-Ahmadi Y. Mediating Role of Communication Patterns in Relationship Between Self-differentiation and Sexual Satisfaction. IJPCP. 2020; 26 (2) :154-169
URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3016-fa.html
مام صالحی حسین، مرادی امید، عارفی مختار، یاراحمدی یحیی. نقش واسطه‌ای الگوهای ارتباطی در رابطه بین تمایزیافتگی خود و رضایت جنسی زوجین. مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران. 1399; 26 (2) :154-169

URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-3016-fa.html


1- گروه روانشناسی، واحد سنندج، دانشگاه آزاد اسلامی، سنندج، ایران.
2- گروه روانشناسی، واحد سنندج، دانشگاه آزاد اسلامی، سنندج، ایران. ، moradioma@gmail.com
3- گروه روانشناسی، واحد کرمانشاه، دانشگاه آزاد اسلامی،کرمانشاه، ایران.
چکیده:   (724 مشاهده)
اهداف: رضایت فردی زوجین در بیشتر حوزه‌های زناشویی متأثر از الگوهای ارتباطی آن‌هاست، پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش واسطه‌ای الگوهای ارتباطی در رابطه بین تمایزیافتگی خود و رضایت جنسی زوجین انجام گرفت.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی از نوع همبستگی است. جامعه آماری پژوهش کلیه زوجین ساکن شهرستان بوکان در سال1398 بودند. پانصد نفر از زوجین به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چند‌مرحله‌ای انتخاب شدند و پرسش‌نامه‌های تمایزیافتگی خود، الگوهای ارتباطی و رضایت جنسی لارسون، روی آن‌ها اجرا شد، تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون گام‌به‌گام و آزمون سوبل به کمک نرم‌افزارهای SPSS (نسخه 22) و PLS انجام گرفت.
یافته ها: یافته‌های پژوهش نشان داد در بررسی معناداری نقش واسطه‌ای الگوهای ارتباطی در رابطه بین تمایزیافتگی خود و رضایت جنسی مقدار آماره سوبل تست برابر با 18/663 است (P≤ 0/01). بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که متغیر الگوهای ارتباطی در تأثیر بین تمایزیافتگی خود بر رضایت جنسی، نقش میانجی مثبت و معنی‌داری دارد. از سوی دیگر نیز تأثیر تمایزیافتگی خود بر رضایت جنسی هم به صورت مستقل و هم با حضور متغیر میانجی الگوهای ارتباطی مثبت و معنادار است. 
نتیجه گیری: بر اساس یافته‌ها می‌توان گفت زوج‌درمانگران می‌توانند برای بهبود تعارضات جنسی زوجین در مداخلات خود، بر بهبود الگوهای ارتباطی زوجین تأکید کنند و از این رویکرد جهت پیشگیری از جدایی و طلاق زوجین و شکست آن‌ها در ازدواجشان استفاده کنند.

متن کامل [PDF 6474 kb]   (162 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: 1398/3/7 | پذیرش: 1398/11/8 | انتشار: 1399/4/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb