دوره 23، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 23 شماره 2 صفحات 164-177 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moin Al-Ghorabaiee F, Karamloo S, Noferesti , A. Metacognitive Components in Patients With Generalized Anxiety Disorder, Obsessive-Compulsive Disorder and Depressed Mood Disorder. IJPCP. 2017; 23 (2) :164-177
URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-2352-fa.html
معین الغربائی فاطمه، کرملو سمیرا، نوفرستی اعظم. مؤلفه های فراشناختی در افراد مبتلا به اختلال اضطراب منتشر، اختلال وسواس اجبار و اختلال افسرده خویی . مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران. 1396; 23 (2) :164-177

URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-2352-fa.html


دکترای روانشناسی بالینی، استادیار گروه پژوهشی علوم شناختی، واحد البرز، جهاد دانشگاهی ، E-mail: noferest88@yahoo.com
چکیده:   (597 مشاهده)
اهداف پژوهش حاضر به منظور بررسی مؤلفههای فراشناختی در افراد مبتلا به اختلال اضطراب منتشر، وسواس، افسردهخویی و افراد غیربیمار انجام شد.
مواد و روشها به همین منظور در نمونه بالینی 90 نفری (سه گروه 30 نفری) از مراجعهکنندگان به کلینیکهای روانپزشکی و یک گروه نمونه غیربالینی 30 نفری (غیربیمار) که به روش نمونهگیری هدفمند انتخاب شده بودند، پرسشنامههای باورهای فراشناختی فرم کوتاه، افکار اضطرابی و کنترل فکر اجرا شد. تحلیل دادهها با استفاده از نرم افزار Spss18 و به روش تحلیل واریانس چندمتغیره انجام شد.
یافتهها نتایج پژوهش نشان داد که تفاوت معنادار چهار گروه در همه مؤلفههای فراشناختی به جز زیرمقیاس توجه برگردانی در پرسشنامه کنترل فکر و زیرمقیاس خودآگاهی شناختی در پرسشنامه باورهای فراشناختی بود. همچنین نتایج آزمونهای تعقیبی نشان داد که مبتلایان به وسواس به صورت معناداری (در سطح 01/0 و 05/0) بیش از مبتلایان به اختلال اضطراب منتشر (GAD) و گروه غیربیمار از راهبردهای کنترل فکر تنبیه و ارزیابی مجدد استفاده میکنند. از طرفی مبتلایان به GAD به صورت معناداری بیش از افراد مبتلا به اختلال وسواساجبار (OCD) نگرانیهای اجتماعی و سلامتی داشتند و در مقایسه با مبتلایان به OCD و افراد غیربیمار نمرات بیشتری در مقیاسهای باورهای مثبت درباره نگرانی، باورهای منفی درباره نگرانی و نیاز به کنترل، کسب کردند. در حوزههای نگرانی، گروه مبتلا به اختلال افسردهخویی در زیر مقیاسهای نگرانی سلامتی، اجتماعی و عمومی تفاوت معناداری با گروههای غیربیمار و اضطراب منتشر داشتند و به طور کلی گروه غیربیمار در مقایسه با سه گروه بیمار، نمرات کمتری در زیر مقیاسهای پرسشنامه حوزههای نگرانی کسب کردند.
نتیجهگیری باورها و راهبردهای فراشناختی میتوانند بهخوبی بین افراد بیمار و غیربیمار و نیز گروههای تشخیصی تمایز بگذارند. همچنین یافتههای این پژوهش از الگوی عملکرد اجرایی خودنظمبخش حمایت میکنند.
 
متن کامل [PDF 5323 kb]   (307 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۱۵

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb