دوره 8، شماره 4 - ( بهار 1382 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 16-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (26021 مشاهده)

چکیده

هدف: هدف از این بررسی بازنگری بررسی‌های انجام‌شده در زمینه مزایا و نارسایی‌های روش سم زدایی فوق سریع که بیشتر با نالوکسان و نالتروکسان صورت می گیرد و نشانه‌های  ترک در زیر بیهوشی عمومی یا خواب عمیق می‌باشد.

روش: بیش از 70 مقاله کامل از بانک اطلاعات پزشکی از سال 1985 تا 2002 برای واژه های نالتروکسان ، نالوکسان، سم‌زدایی فوق سریع  و درمان ترک با بیهوشی عمومی مورد بررسی قرار گرفت. در تهیه مقاله حاضر از اطلاعات 42 مقاله مرتبط با موضوع استفاده شده است.

نتیجه: مقالات موجود در مورد سم‌زدایی فوق سریع برای قضاوت درست و تصمیم‌گیری قطعی از نظر تعداد کافی نیست و بیشتر بررسی‌ها نیز دارای معیارهای اصلی پژوهش همچون داشتن گروه گواه و نمونه‌گیری تصادفی نیستند و تنها به روش‌های گوناگون، خطرها و نتیجه کوتاه مدت این روش اشاره کرده‌اند. لازم است پژوهش‌های بیشتری که از نظر روش، گروه مقایسه با دارونما، گروه‌های تحت درمان و مدت پیگیری قابل مقایسه با همدیگر باشند، انجام گیرد و تا دستیابی به نتیجه‌های جدید همچنان مصرف‌کنندگان مزمن و مشکل با روش‌های جایگزینی و مراجعین دارای سابقه کوتاه‌مدت و انگیزه بالا از نالتروکسان به‌گونه‌ای که در مقاله آمده است تحت درمان قرار گیرند. 

 

متن کامل [PDF 264 kb]   (4879 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: روانپزشکی و روانشناسی
دریافت: ۱۳۸۶/۸/۷