دوره 13، شماره 2 - ( تابستان 1386 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 140-147 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bakhtiari M, Yazdandost R, Birashk B, Ghazi Tabatabie M. Relationship between Control-related Beliefs with Externalizing and Internalizing Psychopathology in Children. IJPCP. 2007; 13 (2) :140-147
URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-164-fa.html
بختیاری مریم، یزدان‌دوست رخساره، بیرشک بهروز، قاضی طباطبایی محمود. ارتباط میان باورهای مربوط به کنترل با آسیب‌شناسی روانی برون‌ریز و درون‌ریز در کودکان . مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران. 1386; 13 (2) :140-147

URL: http://ijpcp.iums.ac.ir/article-1-164-fa.html


1- دکتراي روانشناسي باليني. استاديار گروه روانپزشكي ، E-mail: dr.m.bakhtiari@gmail.com
2- دکتراي روانشناسي باليني، استاديار
3- دکتراي روانشناسی مشاوره، دانشيار
4- دکتراي جامعه‌شناسي، دانشيار
چکیده:   (8074 مشاهده)

چکیده

هدف:این پژوهش با هدف بررسی ارتباط میان باورهای مربوط به کنترل با آسیب‌های روانشناختی برون‌ریز و درون‌ریز در کودکان انجام شده است.

روش:در این پژوهش که از نوع علی- مقایسه‌ای است، 80 کودک مراجعه‌کننده به کلینیک مشاوره و مطب که مبتلا به اختلال‌های برون‌ریز و درون‌ریز بودند به‌روش نمونه‌گیری در دسترس در دو گروه آسیب‌شناسی روانی جای داده شدند. 40 کودک که از نظر سن و جنس با گروه مبتلا به آسیب‌شناسی روانی به‌عنوان گروه بهنجار همتاسازی شده بودند، انتخاب شدند. برای سنجش باورهای مربوط به کنترل در سه حوزه تحصیلی، رفتاری و اجتماعی از مقیاس ادراک کنترل، مقیاس ادراک شرایط رخداد و مقیاس ادراک کفایت بهره گرفته شد. تحلیل داده‌ها به‌کمک آماره‌های توصیفی و تحلیل واریانس چند متغیره انجام شد.

یافته‌ها:این پژوهش نشان داد بین گروه‌های آسیب‌شناسی روانی برون‌ریز، درون‌ریز و بهنجار در باورهای مربوط به کنترل و کفایت در سه حوزه تحصیلی، رفتاری و اجتماعی تفاوت معنی‌دار وجود دارد (001/0p< ). بین دو گروه آسیب‌شناسی روانی درون‌ریز و برون‌ریز در باور کفایت درحوزه رفتاری (001/0p< ) تفاوت معنی‌دار دیده شد. در باور شرایط رخداد بین سه گروه تفاوت معنی‌دار وجود نداشت.

نتیجه‌گیری:باورهای مربوط به کنترل و کفایت برای آسیب‌شناسی روانی برون‌ریز و درون‌ریز اختصاصی‌اند و آسیب‌شناسی روانی را از بهنجاری متمایز می‌کنند. باور شرایط رخداد ارتباط معنی‌داری با آسیب‌شناسی روانی ندارد. باور کفایت رفتاری، گروه برون‌ریز را از گروه درون‌ریز متمایز می‌کند و برای آسیب‌شناسی روانی برون‌ریز اختصاصی به‌شمار می‌آید.

متن کامل [PDF 229 kb]   (2538 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۶/۶/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Iranian Journal of Psychiatry and Clinical Psychology

Designed & Developed by : Yektaweb